Do prawidłowego rozwoju drożdże winiarskie poza źródłem cukru potrzebują, także związków azotowych i fosforowych, w które ubogie są owoce naszego klimatu. Ze względu na ten fakt domowi winiarze powinni posiłkować się gotowymi zestawami pożywek zawierającymi te związki.
Opis produktu: W ofercie dostępne są trzy rodzaje pożywek: Pożywka do drożdży winiarskich - jest to pożywka mineralna, której głównym składnikiem jest fosforan diamonowy. Pakowana po 10 g wystarcza na 25 l nastawu. Pożywka do drożdży winiarskich z witaminą B1 - Zawiera oprócz fosforanu diamonowego dodatek witaminy B1 (tiaminy) oraz dekstryn wiążących substancje toksyczne dla drożdży. Witamina B1 stymuluje wzrost drożdży i jest silnym aktywatorem fermentacji. Pakowana po 10 g wystarcza na 25 l nastawu. Pożywka do drożdży winiarskich KOMBI - zawiera oprócz fosforanu diamonowego i witaminy B1, preparaty ścian komórkowych drożdży, które stanowią specyficzne uzupełnienie pożywek, zarówno o charakterze cukrowym jak i związków azotowych. Ściany komórkowe wykazują zdolność adsorbowania substancji hamujących fermentację, między innymi kwasów tłuszczowych. Innymi słowy dodatkowa obecność w pożywce szczątkowych ścian komórkowych bardzo ułatwia fermentację, gdyż przyśpiesza namnażanie się drożdży. Pożywka pakowana po 7 g wystarcza na 25 l nastawu.
Użytkowanie Przed dodaniem do nastawu odpowiednią ilość pożywki zaleca się rozpuścić w 1/4 szkl. wody. Pożywki dla drożdży można dodawać jednorazowo na początku fermentacji (równocześnie z drożdżami). Coraz częściej proponuje się jednak by pożywki, dodawać w trzech równych porcjach; pierwszą - na początku fermentacji, drugą - po 3 – 5 dniach, trzecią po 10 dniach fermentacji. W czasie magazynowania pożywki należy chronić przed wilgocią. Reasumując, dzięki dodaniu pożywek do nastawu, uzyskuje się: -odpowiednie namnożenie drożdży, -szybkie rozpoczęcie fermentacji, -pełne odfermentowanie cukru zawartego w owocach i dodanego w czasie produkcji wina.
Charakterystyka produktów: Produkt posiada atest PZH (Państwowy Zakład Higieny) dopuszczający go do kontaktu z produktami spożywczymi. Związki zawarte w pożywkach są wykorzystywane całkowicie przez drożdże w czasie ich namnażania, a więc nie istnieje obawa ( jeśli będą zachowane zalecane dawki ), że spowodują one zmiany smaku i aromatu wina. Nie mają wypływu na zdrowie człowieka.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Akceptuj
Więcej informacji
Odrzuć